Startup Siedlce to nowy program w subregionie siedleckim, dzięki któremu lokalni studenci i doktoranci będą mogli rozwijać swoje pomysły biznesowe, zdobywać praktyczne umiejętności i budować sieci kontaktów. Organizatorem programu, realizowanego przez Fundację Inkubator Technologiczny i Wschodnią Izbę Gospodarczą, jest Samorząd Województwa Mazowieckiego. Program przewiduje też współpracę z Uniwersytetem w Siedlcach i lokalnymi partnerami biznesowymi.
Dlaczego warto wspierać przedsiębiorczość akademicką w Siedlcach?
Jak podkreślają twórcy programu, wspieranie młodych, ambitnych ludzi to inwestycja w przyszłość całego regionu. Siedlce mają zaś ogromny potencjał akademicki i młodzież, która jest pełna kreatywnych pomysłów i zapału do działania. Samorząd województwa mazowieckiego chce wykorzystać i rozwinąć ten potencjał, a w ten sposób wesprzeć rozwój Mazowsza regionalnego. Dlatego dba o rozbudowanie oferty i instrumentów wsparcia przedsiębiorczości nie tylko dla przedsiębiorców, ale również dla środowiska akademickiego i młodzieży szkolnej. Program Startup Siedlce ma na celu uwolnienie tego potencjału i stworzenie warunków, w których studenci i doktoranci z lokalnych uczelni wyższych będą mogli rozwijać swoje pomysły biznesowe, a jednocześnie zdobywać nowe umiejętności praktyczne i budować sieci kontaktów, pomocne w świecie biznesu.
– Startup Siedlce to tak naprawdę wsparcie dla kreatywnych, innowacyjnych studentów i doktorantów, którzy gdzieś z tyłu głowy mają poczucie, że może chcieliby rozpocząć drogę w biznesie, ale nie mają odpowiedniego wsparcia, przygotowania, boją się i wahają. Ten program ma im dać wsparcie mentorów, którzy już przeszli tę drogę, mają wiedzę, i powiedzą im, czy ten pomysł na biznes jest trafiony. Ale to też jest bardzo dobra szkoła interpersonalna. Osoby, które przychodzą niepewne, po programie wychodzą jako bardzo pewne siebie, więc są to niewerbalne korzyści. Kolejną korzyścią będzie to, że powstaną teamy, których uczestnicy mogą wymieniać myśli. A niektórzy być może uświadomią sobie, że biznes nie jest dla nich i dzięki temu nie popełnią porażki życia, tylko znajdą dla siebie inną drogę, co moim zdaniem też jest pozytywnym efektem tego programu – mówi Aleksandra Szwed, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.
Program Startup Siedlce inkubacją dla młodych talentów
Startup Siedlce to zatem nowatorski program inkubacyjny skierowany konkretnie do studentów i doktorantów z podregionu siedleckiego. Realizują go na tym terenie Fundacja Inkubator Technologiczny i Wschodnia Izbę Gospodarcza.
– Będziemy organizować dwa warsztaty Startup Camp na Uniwersytecie w Siedlcach, gdzie studenci i doktoranci będą mogli dowiedzieć się, jak wygląda program i jak otrzymać wsparcie inkubacyjne, złożone z warsztatów i indywidualnej pomocy mentora. Jeśli ktoś ma pomysł na biznes, to na takie wsparcie będzie mógł liczyć – informuje Adrian Migoń, prezes Youth Business Poland, od 15 lat zajmujący się wspieraniem przedsiębiorczości w Polsce.
Program ma na celu rozbudzenie postaw przedsiębiorczych wśród młodych ludzi, co jest kluczowe dla dynamicznego rozwoju regionu. Uczestnicy będą mogli wziąć udział nie tylko w warsztatach, ale także w szkoleniach i sesjach mentoringowych, prowadzonych przez doświadczonych ekspertów. Dzięki temu będą mogli zdobyć praktyczną wiedzę i umiejętności niezbędne do rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej. Innowacyjne metodyki pracy, które będą stosowane w trakcie programu, pomogą uczestnikom w efektywnym rozwijaniu i testowaniu swoich pomysłów biznesowych, a także umożliwią nawiązanie kontaktów z przedstawicielami świata akademickiego, biznesowego i lokalnego, co znacząco zwiększy ich szanse na sukces zawodowy.
– Chcemy, żeby taka inicjatywa zaistniała w Siedlcach, bo wcześniej czegoś takiego nie było. Do tej pory Izba skupiała się na wsparciu już działających lokalnych przedsiębiorstw w poszukiwaniu wiedzy czy innego doświadczenia. Natomiast cały ten obszar dotyczący nowych firm i pomysłów rozwoju, inkubacji, był jakby pomijany. Ta inicjatywa ma więc na celu głównie zapoczątkowanie takiej działalności. Ze swojej strony możemy przede wszystkim dostarczyć wiedzę – mentoring z lokalnymi przedsiębiorcami, którzy mają bardzo duże doświadczenie i znajomość poszczególnych branż oraz umiejętność poruszania się w biznesie, co oczywiście bardzo minimalizuje wtedy ryzyko dla nowych biznesów – podkreśla Zenon Chodowiec, Prezes Rady Wschodniej Izby Gospodarczej.
Działania w ramach programu Startup Siedlce
Program przewiduje współpracę z Partnerem Merytorycznym programu – Uniwersytetem w Siedlcach, a także lokalnymi Partnerami Biznesowymi, aby przyciągnąć jak największą liczbę aplikacji. Dzięki temu możliwe będzie dotarcie do szerokiego grona odbiorców i zwiększenie świadomości na temat przedsiębiorczości akademickiej.
Etap zgłoszeń potrwa do 24 października. Do programu ma zostać zrekrutowanych co najmniej 21 uczestników, którzy przejdą przez etap preinkubacji i zostaną podzieleni na siedem zespołów projektowych. Finaliści zaprezentują swoje projekty podczas wydarzenia Demo Day, które będzie doskonałą okazją do pokazania się przed szeroką publicznością, lokalnymi ekspertami i przedsiębiorcami. Dwa najlepsze projekty otrzymają nagrody finansowe o łącznej wartości 7 000 zł, co dodatkowo zmotywuje uczestników do dalszego rozwoju swoich innowacyjnych pomysłów.
Realizację programu w Siedlcach wspierają władze Uniwersytetu w Siedlcach oraz Prezydent Miasta Siedlce.
artykuł w "ESKA Siedlce"