Kolejna okazja dla młodych ludzi do przetestowania swojego pomysłu na biznes – tym razem w Siedlcach. Wschodnia Izba Gospodarcza, samorząd Mazowsza oraz Fundacja Youth Business Poland inicjują program „Startup Siedlce”. Program jest przeznaczony dla studentów i doktorantów.

 

18 czerwca na Uniwersytecie w Siedlcach odbył się Startup Camp, czyli prelekcje i warsztaty na temat współczesnych trendów technologicznych i biznesowych. Nabór do programu rozpoczął się 10 czerwca i potrwa do 20 października, odbywa się poprzez stronę internetową https://www.startupsiedlce.ybp.org.pl/, do której linki są dostępne na stronach miasta, Izby i Uniwersytetu. Chętni wezmą udział w kolejnych warsztatach, które odbędą się jesienią w weekendy. Program Startup Siedlce jest skierowany nie tylko do studentów UwS, ale także Akademii Nauk Stosowanych Mazovia oraz studentów i doktorantów z Siedlec studiujących w innych miastach, ale chcących rozwijać biznes w Siedlcach.

– Naszym celem jest pobudzenie przedsiębiorczości w środowisku akademickim Siedlec. Choć istnieją tutaj studenckie koła przedsiębiorczości, dostęp do wiedzy i kapitału jest u nas mniejszy niż w dużych miastach. W Warszawie funkcjonuje więcej inkubatorów, akceleratorów i innych form wsparcia biznesowego. Chcemy zacząć podobne działania w regionie siedleckim – powiedział Zenon Chodowiec, prezes rady WIG. 

Jak się zgłosić?

Uczestnicy mogą przyjść z gotowym pomysłem lub zgłosić swoją gotowość do współpracy z innymi. Kilkadziesiąt osób zostanie podzielonych na zespoły, które będą opracowywać swoje koncepcje w ramach tzw. design sprintu. Otrzymają także indywidualne wsparcie od doświadczonych mentorów. W grudniu najlepsze projekty zostaną zaprezentowane, a ich twórcy otrzymają nagrody pieniężne.

– Studenci kierunków ekonomicznych mają w programie studiów przygotowanie do tworzenia biznesplanów i prowadzenia biznesu. Ci z innych wydziałów często nie posiadają tych kompetencji, a przecież tam też pojawiają się dobre pomysły. Na Uniwersytecie w Siedlcach działa ponad 30 kół naukowych, które warto nauczyć, jak przekształcić idee w realne projekty biznesowe – dodaje Tomasz Stefaniuk, kanclerz uczelni.
Kolejne fundusze na startupy

Projekt wspiera również Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, który ma doświadczenie we wspieraniu przedsiębiorczości – realizował już podobne programy dla firm, klastrów, młodzieży i studentów. – Pilotażowe startupy organizowaliśmy w subregionie radomskim, teraz rozszerzamy je na subregion płocki i siedlecki oraz powtarzamy w radomskim – mówi Aleksandra Szwed z Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich. Zaznacza, że w najbliższych latach będzie dostępne sporo funduszy europejskich na takie cele i warto już teraz się nimi zainteresować.


artykuł w "My Company Polska"